Okna

Okna energooszczędne. Pomyśl o nich, gdy poddajesz dom termomodernizacji. Wstawienie nowych okien to poważna inwestycja finansowa. Nie warto jednak oszczędzać. Gdy przeprowadzasz termomodernizację, zdecyduj się na okna energooszczędne, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła.

Oferta

W naszej ofercie znajdą państwo okna PCW firm VEKA oraz DOBROPLAST. Naszym zdaniem okna tych firm oferują najlepszy stosunek jakości do ceny.

Wymiana okien a termomodernizacja

Wstawienie nowych okien to pierwszy krok podczas remontu domu połączonego z termomodernizacją. Warto nawet ze względów ekonomicznych rozłożyć go w czasie, aby móc zrobić to optymalnie. Naszym zdaniem należy montować okna o jak najwyższych parametrach izolacyjnych przy równoległym uwzględnieniu wskaźnika ceny. Najlepiej jest wybierać okna z przeszkleniami trzyszybowymi z ciepłą ramką dystansową. Zalecamy okna energooszczędne o współczynniku Uw co najmniej 0,9-1 W/(m2.K) lub nawet okna pasywne o Uw poniżej 0,8, które w ostatnim czasie tanieją. Montaż okien o współczynniku Uw  = 1,3-1,5 W/(m2.K), stanowiących dużą część obecnej oferty, w naszym przekonaniu nie ma sensu. W związku z szybkim rozwojem tej branży oraz wprowadzaniem coraz bardziej rygorystycznych przepisów takie okna już za kilka lat będą przestarzałe, a ponowna wymiana sprawnego technicznie okna, po na przykład dziesięciu latach, nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Różne okna w jednym domu

Na elewacji południowej powinno się umieszczać takie o przeciętnym współczynniku przenikania ciepła Uw i wysokim współczynniku przepuszczalności promieniowania słonecznego gc. Chodzi o to, że tu okna powinny nie tylko izolować, ale także umożliwić pozyskiwanie ciepła w sposób pasywny. Należy jednak pamiętać, że takie okna mogą latem prowadzić do przegrzania domu, zatem konieczne będzie zastosowanie rolet lub markiz. Za to na północnej stronie domu warto montować okna najlepiej izolujące przed zimnem, z bardzo ciepłym pakietem szybowym i o jak najniższym współczynniku gc, bo przecież nic tu się nie zyska. Na pozostałych ścianach domu parametry izolacyjne okien powinny być bliskie cechom tych na południowej stronie. Nie mniej ważne jest, jak duże są (lub będą) okna oraz jak wielki udział stanowią w powierzchni ścian zewnętrznych. Im większe są przeszklenia, tym bardziej wpływają na koszt ogrzewania domu.

Okna plastikowe, a ekologia

Materiałem wykorzystywanym do produkcji okien, potocznie nazywanych plastikowymi, jest polichlorek winylu (PCW), którego nazwa w języku międzynarodowym brzmi PolyVinyl Choloride (PVC). Stąd też poprawny skrót to PVC albo PCW. Materiał ten jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. W przeciwnym wypadku nie zostałby dopuszczony do produkcji. Warto wiedzieć, że z polichlorku winylu wykonuje się nie tylko stolarkę, ale także rury wodociągowe, które doprowadzają wodę do naszych domów oraz np. pojemniki na krew. Polichlorek winylu nie stanowi zagrożenia zarówno w trakcie eksploatacji, jak i w trakcie wykonywania stolarki, czyli np. cięcia i gięcia profili okiennych. Nie wydziela też niebezpiecznych substancji.Co ważne, można go poddać recyklingowi i wykorzystać nawet 7-krotnie. W przeciwieństwie do drewna nie jest to więc materiał jednorazowego użytku. Z takich recyklatów korzystają niektórzy producenci okien.

 

copyright © 2013 MK Karnisze

Designed by: Strony Dla Firm